Uz dogovor i prave partnere lakše do uspeha

OZZ Temerin  je prava tradicionalna zadruga, praktično „rodbinska“.  Postoji od 1999. godine - tada je zadrugu činilo 11 zadrugara,  a danas se njihov broj popeo na 18. Za ovih 15 godina sarađivali su sa oko 150 kooperanata, a trenutno rade sa oko 80 kooperanata. Tibor Varga Šomođi, direktor OZZ Temerin, razgovarao je sa nama o osnivanju zadruge, njihovom iskustvu u poslovanju, problemima sa kojima se susreću, kao i o saradnji sa kompanijom Victoria Logistic i planovima za budućnost.

„Počeli smo sa radom u najgore vreme“, započinje svoju priču gospodin Tibor. „Nismo imali iskustva, okruženje je bilo loše, inflacija, bili smo primorani da sačuvamo vrednost svoje robe.  U Temerinu je u to vreme propala kooperacija i mi smo bili prvi koji smo osnovali firmu i kao firma smo mogli da sarađujemo sa  kompanijom Victoria Logistic, odnosno tada sa Sojaproteinom iz Bečeja. Započeli smo saradnju koja traje do danas. U međuvremenu se pojavilo  još 10 drugih zadruga koje se bave sličnim poslom, ali konkurencija ne utiče mnogo na naše poslovanje, jer imamo stalne članove, dobar odnos sa njima, nabavljamo repromaterijal po narudžbini i imamo siguran plasman roba.“

Osnovna delatnost zadruge je organizacija poljoprivredne proizvodnje na gazdinstvima. U prvoj godini ugovarana je proizvodnja soje i šećerne repe sa 15 kooperanata. Poslovanje se i dalje baziran na soji i šećernoj repi, ali se vrši i otkup kukuruza. „Ipak, plasman kukuruza ne vršimo“, objašnjava gospodin Tibor, „nemamo silose za legerovanje,  a u poslednje vreme je to neophodan uslov za bavljenje tim poslom. Kao zadruga ne posedujemo zemlju. Svaki zadrugar i kooperant obrađuje svoju zemlju, površine oko 50 ha, dok plasman repromaterijala i robe ide preko zadruge.“

„Temerinski atar je površine oko 17.000 ha, što je relativno malo u odnosu na susedne opštine. Na ovoj površini ima dosta firmi i velikih proizvođača, a to su uglavnom  firme sa kapitalom, koje su odmah otvorile velike silose, mnogi su bili primorani da se povuku. Naša zadruga nikad nije želela da se prezaduži, niti da puno rizikuje ili sebi postavlja nerealne ciljeve. Uvek smo razmišljali kolike su naše mogućnosti i trudili se da se uvek održimo na pristojnom nivou. Krenuli smo od nule i do danas smo se održali. Pokrivamo oko 1000 ha zemlje. Posedujemo protočni silos koji može da primi 100 t robe, a neki kratkoročni cilj nam je da taj kapacitet povećamo, dok je dugoročni da zadržimo naše mesto na tržištu.“

Direktor zadruge nam je u nastavku objasnio kako funkcioniše njihovo zadrugarstvo. „Pravilo koga se pridržavamo u poslovanju je da svaki zadrugar ima svoje interese, ali su interesi pojedinaca uvek pomireni sa interesima zadruge. Ne pravimo, niti ćemo praviti razliku između kooperanata i zadrugara - svi dobijaju istu cenu. A na kraju godine, ako ostane zarade, novac se koristi kao obrtni kapital, za nova ulaganja, povećavamo osnivački udeo, delimo bonus zadrugarima i slično. Mi smo se podelili i svako ima svoj delokrug rada. Na primer, zadruga se nalazi u kući jednog zadrugara koji održava kuću i radi u magacinu, kod drugog zadrugara je vaga, treći poseduje setvospremače, četvrti mehanizaciju za obradu zemlišta itd. Uvek se zapiše koje su usluge rađene trećim licima i na kraju se vrši obračun.  Nas 4-5 zadrugara radimo veći deo posla, a ostali manji, ali sve uz dogovor. Time se znatno smanjuju troškovi proizvodnje, svi smo zadovoljniji. A znamo da danas svako želi da ima svoju mehanizaciju, što je izuzetno skupo, ljudi se teško dogovaraju. Mi smo to prevazišli, mnogo je bolje i lakše raditi u timu i to bismo svima preporučili.“

„Za ovaj posao nije potrebno raditi punim radnim vremenom, nemamo apoteku - ovo je sezonski posao, pa nemamo stalno zaposlene radnike. Kada bismo imali poljoprivrednu apoteku to bi bila potpuno drugačija organizacija, što nam za sada nije u planu.“

„Saradnja sa Sojaproteinom traje od osnivanja zadruge, nastavila se sa kompanijom Victoria Logistic, koja kupuje 90% našeg plasmana soje, a saradnju smo proširili tako što kupijemo mineralno đubrivo i pesticide. To je 2/3 našeg poslovanja, dok je preostala trećina našeg rada vezana za šećernu repu i šećerane. Mi smo izuzetno zadovoljni  saradnjom, našeg terenskog menadžera, Zorana Obadovića,  poznajemo već 14 godina i sa njim smo izgradili prijateljski, iskren odnos, zajedno rešavamo probleme i trudimo se da ispunimo zajednička očekivanja. Posebno bih pohvalio distribuciju pesticida ove godine koja je bila izuzetno brza - dešavalo se da pošaljemo zahtev u 8h ujutru i u 10h da nam već stigne roba.“

Gospodin Tibor Varga Šomođi se na kraju razgovora osvrnuo i na bilten i sajt Agrotima. „Čitamo vaš časopis redovno i sajt Agrotima pregledamo svakog jutra. Dosta kooperanta su mladi ljudi, potpuno upoznati sa tehnikom i računarima. Organizujemo prezentacije u saradnji sa stručnom službom Victoria Logistic. Kooperanti su otvoreni za sve savete, novine, preporuke. Radili smo analizu zemljišta takođe, pre 4 godine, sada je vreme da se ponovi. Uz svakodnevni rad, dogovor, saradnju i prave partnere, posao je uspešan na zadovoljstvo svih učesnika u poslovanju. To nam je pokazalo naše iskustvo“.

jun 2014