Jesenja osnovna obrada zemljišta i unošenje osnovnih đubriva
Analiza plodnosti zemljišta osnov je za donošenje preporuke o količini i vrsti đubriva koju treba uneti u zemljište za datu biljnu vrstu, region, svaku parcelu ponaosob. Nekontrolisanom i „odokativnom“ metodom upotrebe mineralnih đubriva, može doći do narušavanja fizičko-hemijskih i bioloških osobina zemljišta, do zakišeljavanja ili alkalizacije zemljišta. Treba podsetiti da je optimalan interval pH zemljišta za gajene biljke od 6,0-6,5.
Đubrenje kao značajna agrotehnička mera, utiče na povećanje prinosa čak i preko 30%. Osnovnim đubrenjem mineralnim hranivima, pred duboko jesenje oranje, u zemljište unosimo azot, fosfor i kalijum.
Fosfor i kalijum se unose u celokupnoj potrebnoj količini pred oranje, jer su slabo pokretljivi u zemljištu pa se nalaze u oraničnom sloju, odakle ih korenov sistem biljaka može nesmetano usvajati. Azot je, nasuprot njima, lako pokretljiv elemenat, podložan ispiranju u dublje slojeve zemljišta i u jesen je potrebno uneti samo 1/3 od predviđene preporučene količine.