Zaštita soje

Ako se šećerna repa smatra Kraljicom ratarskih useva, onda se soja, sa pravom, može smatrati Princezom. Nežna biljka, osetljivog cveta, sporijeg rasta, soja je biljka koju nije lako zaštititi.

Pokušaćemo Vam preneti nekoliko praktičnih saveta kako bi ovaj komplikovan posao pojednostavili.

Predusev

Proizvodnja soje počinje godinu dana ranije. Najčešći predusevi za soju su pšenica i kukuruz. Postoji nešto o čemu se vrlo malo priča, a to je činjenica  DA JE SOJA JAKO OSETLJIVA NA OSTATKE NEKIH HERBICIDA KOJI SE KORISTE U KUKURUZU!!!

Soja je posebno osetljiva na proizvode koji „bele“ korove u kukuruzu. Već više od deset godina kod nas se u kukuruzu koriste herbicidi koji uništavaju korove tako što ih „izbele“. Zbog jednostavne primene ovi proizvodi se sve više koriste. Ali, uvek postoji jedno “ALI“. Ostaci u zemljištu proizvoda „koji izbele korove“ za naredni usev uopšte nisu naivni. Posebno je osetljiva soja!

Kada se soja poseje na kukuruzište koje je prskano sa herbicidima koji „izbele“ korove vrlo lako se može pojaviti sledeći problem da nam soja usporeno niče. Kada stigne do faze porasta prve troliske, soja izgleda vrlo iscrpljeno i tanano. Ponekad se na ivicama lista mogu pojaviti oštećenja koja su krta i braon boje. Takva soja nastavlja usporeno da raste i cele sezone liči kao da joj „nešto fali“. Slabije se grana, zaostaje u porastu, „nevesela“ je... Pošto se sve ovo dešava godinu dana posle primene proizvoda koji „izbele“ korove u kukuruzu ovo se ne povezuje sa ostacima u zemljištu. Zato se o ovoj pojavi malo priča i prolazi relativno neprimećena. Ovakva soja skoro redovno daje manji prinos! Ovakva oštećenja su sve jača i sve prisutnija! Ponekad se i na samoj soji pojave bele fleke, ali ređe. Grašak i lucerka su još osetljivije! Dobro pazite na ovo. U kukuruzu postoji mnogo rešenja za korove i za površine za koje planirate soju sledeće godine pokušajte da izbegnete ovakve proizvode.

Prvi korak za dobru proizvodnju soje počinje godinu dana ranije! Ako se ovde napravi greška popravke više nema.

Zaštita od korova prskanjem posle setve, a pre nicanja soje

Ovo je osnovno prskanje. Zove se još i „pozicija“, „na crno“, „zemljišno“, „dubinsko“.

Prvi razlog ovog tretmana je u tome da soja od početka niče bez korova i da dobijemo u vremenu za kasnije tretmane. Soja je mala i nežna, posebno u početku. Ona znatno kasnije pokriva zemljište i sama počinje borbu protiv korova. Ovaj period ponekad traje i po mesec i po dana. Dokle god sunce prolazi kroz redove soje i osvetljava zemljište, soja je u opasnosti od novog nicanja korova. Zato je prvi cilj ovog prskanja soje, da se pomere tretmani preko lista nedelju – dve dana kasnije i dobije u vremenu! A u godinama kada soja neujednačeno niče, ovo dobijanje na vremenu može biti presudno.

Drugi razlog za primenu herbicida posle setve, a pre nicanja soje i korova, su ambrozija i pepeljuga (ili zelje). Ova dva korova proizvode stotine hiljada semena po kvadratnom metru, niču pre soje i nastavljaju proces nicanja tokom cele godine. Istovremeno su jači i brži od soje u porastu i predstavlju najveću opasnost za njenu proizvodnju. Praktično se borba protiv korova u soji svodi na kontrolu ova dva korova. Čest je slučaj na našim njivama da vidimo zakorovljene useve soje u toku leta i jeseni upravo sa ova dva korova. Zato je za sve njive na kojima ima mnogo ambrozije ili pepeljuge, ili zajedno ambrozije i pepeljuge, tretman posle setve, a pre nicanja neophodan!

Treći razlog za ovakvu preporuku za zaštitu soje od korova su otporni korovi. U poslednje dve godine u mnogim selima gde se soja tradicionalno dobro gaji, pronađen je štir (Amaranthus spp.) otporan na 90% proizvoda koji se koriste u soji. Ovo je veoma značajna informacija jer se „otporni“ štir brzo širi po našim njivama širom Vojvodine. U mnogim reonima gde se soja tradicionalno gaji za to već sad postoji potreba, a za samo dve – tri godine prskanje soje posle setve a pre nicanja biće neophodno.

Sa čime se radi ovaj tretman?

To je herbicid WING P. Gotova kombinacija dve aktivne materije i sa njime se radi u dozi od 3 do 3,5 litara po hektaru.

Nekoliko reči o ovom herbicidu. Relativno je ''mlad'' na tržištu Srbije, ali već dobro poznat našim proizvođačima. Osim za soju, registrovan je za suncokret i kukuruz. U sebi sadrži dve aktivne materije, koje su poznatije kao mešavina Stompa i Frontiera. No, šta naš Wing P izdvaja od sličnih konkurentskih proizvoda na tržištu? Iz ogleda koji su vršeni prilikom registracije ovog herbicida u Srbiji, a što se do sada potvrdilo u praksi prilikom njegove trogodišnje primene, videli smo da dobro i dugo deluje na korove. To što deluje dobro je uobičajeno, ali dužina delovanja je ''adut'' herbicida Wing P. Ovo je veoma bitno kod parcela koje imaju preovlađujući korov pepeljugu i ambroziju. Pepeljuga se često ''provuče'' kroz tretmane herbicidima koji se koriste između prve i treće troliske. Ambrozija niče u talasima tokom cele vegetacije, posle svake kiše. Upravo njih Wing P bolje ''drži'' od konkurentskih herbicida.

Preem tretmani ne rešavaju sve probleme u soji. I ko god Vam obeća da će se sa ovakvim jednim prskanjem rešiti problemi u soji, ne verujte mu. Takođe, svi preem tretmani u slučaju jakih padavina i dužeg hladnog vremena mogu usporiti porast useva soje.

Soja zahteva mnogo pažnje i veštine. Prskanje posle setve, a pre nicanja korova je osnova te dobre pažnje prema soji, ali ponekad nije dovoljna. To je samo prvi korak.

 Idemo korak po korak.

 

 Stručna podrška:

Zaštitar, Siniša Ilinčić,

Basf doo Beograd

 

Fotografije:

1. Grašak oštećen od hemije korištene prethodne godine u kukuruzu

2. Wing p promašaj prskalice

3. Ambrozija u soji